Kategoria

Feng shui - ogólnie


lis 09 2007 Ogrodowe feng shui

Być może nie wszyscy wiedzą, że ogród urządzony zgodnie ze starą chińską sztuką feng shui może zapewnić nie tylko ładne otoczenie domu, ale również pomyślność oraz dobrobyt jego mieszkańców.... Brzmi interesująco?

Na pewno tak. Projektując ogród, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że niektóre elementy w ogrodzie musza mieć swoje określone miejsce. Wiele elementów jest związanych z wykresem domu, niektóre mają inne uzasadnienie. O tym, czym jest projektowanie domu wg feng shui, napisałam na GL, na przykład TUTAJ:

http://www.goldenline.pl/forum/projektowanie-domow-wg-feng-shui


Projektowanie ogrodu powinno się odbywać przy współpracy zdolnego architekta krajobrazu oraz konsultanta feng shui. Dom i ogród są w feng shui swoistą jednością. Jedno wynika z drugiego. Ogród nie jest w feng shui sztuką dla sztuki. Piękny ogród może stworzyć każdy, zarówno amator, jak i architekt krajobrazu, ale pomyślny ogród, taki, które wesprze wykres domu i pomyślność tego domu, stworzy tylko konsultant feng shui we współpracy ze zdolnym architektem krajobrazu. Warto wiedzieć, że ogród zaprojektowany zgodnie z zasadami feng shui, to wcale nie jest ogród w chińskim stylu. Chociaż feng shui powstało w Chinach, wiedza ta nie jest związana z żadnym kręgiem kulturowym. Projektowanie ogrodu wg feng shui jest bardzo skomplikowaną czynnością. Wymaga od eksperta tej dziedziny szczegółowej analizy działki, sporządzenia wykresu domu, analizy dat urodzenia mieszkańców itp.

Więcej na temat wykresu domu znajdziecie tutaj:
http://gracekrist.blox.pl

Każdy element w takim ogrodzie jest dobierany stosownie do mieszkańców i ich domu. Wszyscy jesteśmy energią. Energią jest także nasz dom, czy ogród. Wszystko zatem na siebie oddziałuje w określony sposób. Skalniak, czy oczko wodne, żywopłot, wysokie drzewa mają swoje miejsce w takim ogrodzie.

Ogród feng shui, nie oznacza rezygnacji z własnego wyobrażenia na temat ogrodu, jaki chcemy mieć. Ogród feng shui, to podpowiedź, jak lepiej wykorzystać tę przestrzeń, jak dobrać elementy ogrodu w najlepszy sposób. A zatrudnienie konsultanta feng shui, to nie „zabieranie chleba" wyspecjalizowanym architektom krajobrazu, ale współpraca pomiędzy nimi dla zadowolenia klienta.

Feng shui, czy medycyna chińska opierają się na żywiołach, których jest 5: Ogień - Ziemia - Metal - Woda - Drzewo. Żywioły te mamy w swoim organizmie, są w otoczeniu, wszędzie. Na przykład, skalniak, to żywioł Ziemi, ale także może mieć i często ma zastosowanie we wspieraniu wykresu domu. Oczko wodne - żywioł Wody, jest bardzo ważnym elementem ogrodu. Grill - element Ognia, także powinien znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie. Żywopłot, jego wysokość, forma, mają wiele do zrobienia w naszym ogrodzie.

Feng shui może wspierać nasze pomysły na ogród, może podpowiadać rozwiązania, może nadać ogrodowi formę. Bo feng shui, to wiedza o tym, jak kształtować przestrzeń wokół nas. Przy planowaniu i zagospodarowywaniu ogrodu ważne są naturalne skojarzenia jakie nasuwają się przy patrzeniu na poszczególne jego fragmenty czy składniki.

Analiza kształtów otoczenia odgrywa w Feng Shui bardzo istotną rolę. Sąsiedztwo wzniesień należących do nie harmonizujących ze sobą elementów przyrody zakłóca równowagę energetyczną danego terenu. Na przykład wzniesienie o kształcie stożkowym (element ognia) obok pagórka pofałdowanego (element wody). Takie połączenie gasi energię Qi. Ponad 90 procent zasad Feng Shui można w sposób logiczny i praktyczny wytłumaczyć.

Projektując taki ogród, zawsze musimy mieć na uwadze harmonię pomiędzy Jin i Jang, czyli tego co ciemne z tym, co jasne, tego co wielkie z tym, co małe, tego co męskie w swej naturze z tym, co żeńskie itd., itd. Na przykład, rośliny o opadających liściach są Jin. Jin odpowiada za energię opadającą. Jeśli większość roślin będzie charakteryzować energia Jin, czyli opadający kształt, ogród także nabierze charakteru jin. Za dużo jin powinno być zrównoważone energią Jang.

Rośliny pnące przydają zaś otoczeniu energii Jang - ożywiającej, aktywnej. Czasem wystarczy więc odpowiednio skomponować rośliny, by uzyskać pożądany efekt. Z kolei, przedmioty ruchome: kaskada wodna, wiatrak, podnoszą energię Jang i ożywiają senność. Fontanny podnoszą energię. Fontanny są bardzo Jang. Woda jest bardzo ważna w sztuce Feng Shui. Odpowiednio umieszczona woda wspiera wykres domu, pomyślność mieszkańców. W tym celu, specjalnie tworzy się oczka wodne, w określonych miejscach. Woda jest elementem skupiającym życiodajną energię.

Woda w okolicy naszego domu, ma wielkie znaczenia, ale nie jest bez znaczenia, gdzie ona jest. Jeśli nie ma w pobliżu wody, dobrze jest stworzyć ją sztucznie. W ogrodzie na przykład założyć stawek, ale uwaga, musi on być w określonym miejscu. Czasem można usłyszeć, że oczko wodne, stawek, powinno przypominać w kształcie nerkę a jej ramiona powinny być zwrócone w kierunku domu, tak by oczko obejmowało niejako dom. Kształt jest ważny, ale nie jest to generalna zasada. Miejsce i kształt oczka, stawu, jego rozmiar, to bardzo ważne czynniki.

Często mamy dylemat, gdzie umieścić ogród. Temat ten jest równie ważny, jak samo zagospodarowanie ogrodu. Nie ma generalnych zasad, że ogród ma być tu i tu, ale ważne jest by wspierał wykres domu, w którym mieszkamy. Zatem, miejsce ogrodu podpowie nam wykres domu. Jest to jednak w przypadku, gdy mamy wybór. Natura nie zna linii prostych. Dlatego projektując taki ogród, staramy się unikać linii prostych. O tym, że środowisko, w którym żyjemy ma ogromny wpływ na nas, zapewne wielu z Państwa zdążyło się już przekonać. Zdarza się, że drobne dysonanse (zbyt ciasne wejście do domu, prosta alejka celująca prosto w dom, drzewo na wprost drzwi domu) powodują problemy, z których wcale nie zdajemy sobie sprawy. Feng Shui uczy jak interpretować otoczenie i jakie zmiany wprowadzić w naszej przestrzeni, by oddziaływanie energii zewnętrznych było dla nas korzystne i stymulujące.

Mądrości Feng Shui pomaga w wyborze najlepszej lokalizacji domu, jego właściwego usytuowania w stosunku do działki i stron świata. Pozwala optymalnie, dla potrzeb konkretnej rodziny, zaplanować układ architektoniczny budynku. Doradza też przy zagospodarowaniu indywidualnej przestrzeni każdego z domowników, rozkładzie pomieszczeń wewnątrz domu. Ale te same zasady są równie pomocne przy komponowaniu otoczenia domu, czyli naszego ogrodu.

Grażyna Czajka-Bartosik
www.pracownia-fengshui.pl

gracekrist : :
lis 08 2007 Co o tym sądzicie?
 

Co o tym sądzicie?
Niektórzy uważają, że feng shui jest zbiorem zabobonów, magią i czymś tam jeszcze, tymczasem, coraz częściej nauka wyjaśnia te „zabobony", tę „magię". Dziś chce napisać o jednym z takich stwierdzeń, które ludzie niekoniecznie biorą sobie do serca, a jest to jedno z podstawowych zaleceń feng shui, zwłaszcza, gdy kupujemy dom. Może napisze o dwóch...

Otóż, jeśli kupujesz dom, postaraj się, by okolica była spokojna i cicha. Dlaczego?

W Feng Shui, nadmiernie głośny dźwięk (albo hałas) jest zawsze uważany za 'ShaQi' , czyli formę zabójczej energii. Często z tego właśnie powodu, praktycy Feng Shui radzą, by kupować dom w spokojnej okolicy.

Ale oto, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugeruje, że tysiące ludzi świata może umierać przedwcześnie albo ulegać chorobom o najbardziej podstępnych skutkach, właśnie z powodu chronicznego hałasu...

Chociaż odkrycie to jest jeszcze w toku bardzo wstępnych badań, to sugerują oni, że problem „wystawienia się na długotrwały hałas uliczny" może wyjaśnić aż 3% śmierci spowodowanych na przykład atakiem serca.

Zatem, w jaki sposób hałas mógłby mieć taki skutek?

Kluczem do zrozumienia jest to, że hałas może tworzyć formę chronicznego nacisku, stresu, który utrzymuje ciało w stanie permanentnego pogotowia.

Stosownie do badań opublikowanych w 2006 przez Wolfganga Babischa z Niemieckiej Środowiskowej Agencji Federalnej w Berlinie, nasz mózg, uszy i ciało nadal reagują na hałas, nawet podczas gdy śpimy. To podnosi poziom hormonów stresu takich jak kortyzol, adrenalina i noradrenalina.

Jeżeli te hormony stresu są w stałym krążeniu, mogą one powodować długoterminowe, fizjologiczne, zagrażające życiu zmiany, kończące się niewydolnością serca i prowadzące do nadciśnienia i problemów immunologicznych.
Zatem, dźwięk 'ShaQi' jest rzeczywisty i może być śmiertelny!
A więc jeden z okrzyczanych zabobonów, OBALONY!
KUPUJ DOM W CICHEJ OKOLICY!

Co o tym myślisz?

A druga taka kontrowersyjna dla niektórych sprawa to...

Z perspektywy Feng Shui, dom nie powinien być zlokalizowany zbyt blisko, lub bezpośrednio skierowany do mocno uczęszczanej drogi. Niespokojna, burzliwa 'Qi' generowana przez szybko jadące pojazdy może być szkodliwa dla pomyślnego życia mieszkańców domu.

Powyższe, również jest uznawane przez co niektóre osoby za totalny zabobon, a jednak...

Oto badania, które zwracają uwagę na powyższy temat.

W codziennych gazetach na zachodzie, można znaleźć informacje o tym, że emisja spalin samochodowych jest bardzo niebezpieczna. W naszej prasie, oczywiście też, ale ja oparłam się na prasie zachodniej. W badaniach przeprowadzonych na 4,494 mieszkańcach miasta w Stanach Zjednoczonych z przeciętnym wiekiem 60 ciu lat, te osoby, które żyły bliżej mocno uczęszczanych dróg, są bardziej predestynowane do zwapnień i stwardnień naczyń krwionośnych.

Ci, którzy żyli w granicach 55 jardów (1 yard amerykański = 3600/3937 m = ok. 0.91440183 m) od autostrad, mieli 63% większą szansę stwardnienia arterii, niż ci, którzy mieszkają w odległości większej niż 219 jardów od takiej drogi.

Skutek, czy konsekwencje były silniejsze w przypadku ludzi, którzy nie pracowali pełnego dnia roboczego przez co najmniej pięć lat i dla starszych mieszkańców. Prawdopodobnym powodem było to, że być może spędzają oni więcej czasu w domu.

Ciekawe, nieprawdaż?

Grażyna Czajka-Bartosik

www.pracownia-fengshui.pl

gracekrist : :
paź 26 2007 Czym, lub co to jest feng shui?
 

O feng shui można by mówić długo i dużo i pewnie trudno byłoby wyczerpać temat. Zastanawiam się, czym ono jest dla Was?

 

Przypuszczam, że jeśli sięgnęliście po ten artykuł, to zapewne cos na ten temat wiecie. Zatem, być może także wiecie, że Feng-Shui, to sztuka wywodząca się z czasów Cesarstwa Chińskiego, kiedy to władzę w kraju sprawowały kolejne dynastie. Feng-Shui stworzono po to, by odnosić sukcesy, umocnić władze. Jednak wiedza ta nie była dostępna dla każdego. Mogła ją wykorzystywać tylko jedna osoba - cesarz, który utożsamiany był z synem niebios. Poza tym, wiedza ta nie mogła wydostać się poza mury pałacu cesarskiego, a jeśli tak się stało, winowajca był karany śmiercią i dotyczyło to również jego rodziny. Gdyby więc była to wiedza mało istotna, po cóż tyle wysiłku, by nie wydostała się na zewnątrz?.

 

Feng shui ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia, takich jak: budownictwo, wybór działki, wybór mieszkania, czy domu, wybór lokalizacji firmy, ma zastosowanie w projektowaniu logo, wizytówek, papierów firmowych, aranżacji wnętrz, itp. Jednak jest sztuką u nas mało znaną i niedocenianą, głównie dlatego, ze dotarłszy na świat zachodu, wypaczono jej wartość, zamglono znaczenie, obwijając je w zabobony i przy okazji wmawiając nam, że za pomocą figurek, wstążek, obrazków, dzwoneczków.. możemy poprawić swoje życie. Tak naprawdę, to chodziło o sprzedaż tych gadżetów. Na wiele więc lat, sztuka ta zatonęła w mrokach magii i zabobonów, by nigdy nie dotrzeć do prawdy tego, czym ta sztuka jest i jak wielce jest użyteczna. Może o to właśnie chodziło?

 

W dzisiejszym świecie sztuka feng shui, by nie powiedzieć NAUKA, nie jest specjalnie popularna. Co więcej jej obraz, często jest zafałszowany przez popularne seriale [„Rodzina zastępcza"], książki, które pod szyldem feng shui, prezentują i przemycają setki zabobonów, nawołując naiwnych czytelników do zakupu gadżetów przynoszących szczęście. A co chyba najgorsze, obraz feng shui, jej użyteczność, została wykrzywiona i zdegradowana przez szereg osób, które tytułują się specjalistami tej dziedziny, choć w rzeczywistości nie wiedzą praktycznie nic. Być może część z Państwa spotkała się kiedyś z ludźmi, którzy po przeczytaniu jednej branżowej książki, czy przejściu jednego szkolenia uznali, że są ekspertami. Tymczasem feng shui wymaga wielu lat nauki.

 

Proszę Państwa, Feng-Shui jest czymś zupełnie innym, ma niewiele wspólnego z dzwonkami, układem mebli, czy ilością smoków, żab... trzymanych na biurku, czy w innych miejscach.

 

Swoją drogą miałam ostatnio do czynienia z sytuacją, kiedy to pewna Pani zadzwoniła do mnie niemalże z płaczem, bo kupiła figurkę smoka, która miała jej przynieść dobrobyt. A tu ku jej zaskoczeniu parę dni później straciła pracę...

 

To nie działa w ten sposób...

To nie jest feng shui!

 

Feng-Shui można zastosować w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Tyczy się to nie tylko życia prywatnego, ale i zawodowego. Wiedzę tę można zatem wykorzystać w naszych domach, biurach, firmach... Jest dostępna dla każdego, ale albo trzeba poświęcić kilka lat na jej poznanie, albo zatrudnić konsultanta. Dzięki feng shui może nam się łatwiej i lepiej pracować, możemy łatwiej osiągać sukcesy, w pewnym stopniu także sterować swoim życiem.

 

Jeśli mamy zamiar kupić działkę, budować dom, zmienić mieszkanie, znaleźć dobrą lokalizację dla naszej firmy, zaprojektować wizytówkę, papier firmowy, logo, czy coś zmienić w przestrzeni, którą użytkujemy, warto sięgnąć po feng shui, bo ono ułatwi nam życie.

 

Czy to możliwe, by martwa natura, jaką jest dom, miała na nas tak duży wpływ?

 

Pomyślmy przez chwilę. Osoby, które często się przeprowadzają, odczuły zapewne jakieś różnice. Nie wnikam jakie, ale chodzi o różnice, które często przekładają się na inną jakość życia. Cos jest inaczej, a przecież my jesteśmy wciąż tacy sami. Więc co?. Warunki życia: mieszkanie, firma, dom, lokalizacja firmy..

 

W dosłownym tłumaczeniu „feng shui", to „wiatr i woda". O co więc w tym chodzi?. W feng shui chodzi o to, by wybierać to, co najlepsze z szerokiej oferty budynków, czy działek. Nie jest to jedynie rozpatrywanie czegoś w kategorii piękna i brzydoty, choć zawsze mieszkanie w ładnej okolicy, jest lepsze od mieszkania w brzydkiej.

 

Działka, na której stanie nasz dom, czy firma, jest tak samo ważna. Ładna działka jest lepsza, ale spośród ładnych działek są takie, które dla nas są lepsze i takie, które dla nas są gorsze. Nie każda działka pozwala na zbudowanie domu o dobrych parametrach feng shui. Dokładnie tak, o dobrych parametrach feng shui. Każdy dom, każdy budynek ma swoje feng shui, tak, jak człowiek ma swój charakter, swoje talenty itd. Wszystko ma swoje cechy. Także każdy dom. Zatem nie potrzeba wierzyć w feng shui, bo ono jest zawsze, w każdym domu. Różni się jakością. Każdy obiekt ma swoje feng shui. Feng shui jest wszędzie, gdzie jest dom i człowiek.

 

Zatem, cóż to jest, to feng shui?.

Feng shui, to jakość energii w budynku, jakość Qi, a Qi odzwierciedla w tym przypadku jakość pola magnetycznego wewnątrz domu. Wszyscy i wszystko na Ziemi jest zanurzone w polu magnetycznym ziemi. Ale jakość tego pola w rożnych miejscach jest różna. Mało tego, każdy człowiek ma swoje niepowtarzalne cechy i potrzeby, które nie zawsze idą w parze z jakością pola w danym miejscu, przeto zdarza się, że dom dobry dla kogoś, nie musi być dobry dla nas, dla naszej rodziny, czy dla naszej firmy, bo i w tym przypadku właściciele są różni i charakter firmy jest różny.

 

A więc, jak odkryć, czy dom, który nam się podoba, mieszkanie, które chcemy kupić, czy miejsce, gdzie chcemy prowadzić naszą firmę, jest dobre, czy nie?

 

Być może, wiedzieliście Państwo konsultantów, ekspertów feng shui z kompasem w ręce. To właśnie za pomocą tego narzędzia możemy poznać tajemnicę domu, który nas interesuje. Możemy to zrobić za pomocą każdego kompasu, ale chiński kompas, to prawdziwe kompendium wiedzy o Twoim domu, można nawet powiedzieć, że jest to swoisty komputer, który w rękach specjalisty odkryje przed nami szereg tajemnic miejsca, które użytkujemy. Potrzebujemy jeszcze planów architektonicznych, daty budowy domu, szkicu okolicy i czasem kilka słów historii domu, jeśli nie jest to dom nowy.

 

 

Musimy także odkryć, która strona domu jest stroną skierowania, czyli magnetycznym frontem budynku. Robiąc pomiar kompasem i znając datę budowy domu, możemy sporządzić jego magnetyczny wykres i poznać miejsca, które są szczególnie sprzyjające naszej działalności, zdrowiu, pomyślności.

 

Nie należy traktować feng shui jako panaceum na wszystko. Feng shui ma ułatwiać nam życie, ale nie zrobi za nas wszystkiego. Feng shui ma nam pomóc zamieniać marzenia na konkretne, wymierne efekty, ma nam dodać sił. Nie zwalnia nas jednak z naszego wysiłku, aktywnego działania, ale ułatwia nam osiąganie celów. Feng shui, to narzędzie w rekach człowieka mądrego, ale wszelkie decyzje podejmuje on samodzielnie. Są takie miejsca, gdzie poprawa sytuacji jest znacznie mniejsza, a są takie, gdzie można wiele zrobić. Dlatego wybór dobrej działki, dobrego domu, mieszkania, lokalu jest bardzo ważną sprawą. Im lepszy dom wybierzemy, tym więcej korzyści osiągniemy, tym lepsze będzie nasze życie. Im lepiej użytkujemy, w sensie energetycznym, przestrzeń, którą nam dano, tym więcej odniesiemy sukcesów.

 

Zatem mając wykres obiektu wiemy już, co nam on da, a czego nie da. Idealnego feng shui nie ma, ale jest lepsze i gorsze. Budując nowy dom, nie ważne, czy na cele komercyjne, czy osobiste, ważne jest, by dostosować użytkowanie powierzchni do wykresu obiektu i do naszych potrzeb. Zatem feng shui może służyć nam do dokonywania najlepszych wyborów, albo do tego, by znając „instrukcję obsługi" użytkowanej przez nas przestrzeni, „wyciskać" z niej to, co najlepsze, unikając tego, co najgorsze. Jednak NIGDY nie dokonamy tego za pomocą dzwonków, wstążek, obrazków, gadżetów itp., itp., bo to nie jest feng shui, choć przez całe lata usilnie chciano nam to wmówić.

 

Z drugiej strony, wymaga to od osoby, która chce wykorzystać feng shui, bardzo dużej wiedzy i ciągłej nauki, albo korzystania z usług fachowców w tej dziedzinie.

Grażyna Czajka-Bartosik

www.pracownia-fengshui.pl

gracekrist : :
paź 11 2007 Feng Shui Tradycyjne, a może Intuicyjne?

Feng Shui Tradycyjne kontra Intuicyjne

Od dawna te dwa nurty ścierają się. Podejście Intuicyjne odsądza się od czci i wiary, a twórcę tego systemu oskarża się o oszustwo. Jeden z uczestników forum napisał nawet, że być może jest to genialny oszust.

System Black Hat, to młoda szkoła. Powstała zaledwie ok. roku 1970 w Stanach Zjednoczonych. Nazywana jest także Sektą Czarnych Czapek. Jej założycielem jest prof. Lin Yun. 99% książek na temat Feng Shui, które ukazały się w Polsce, to system Black Hat i pewnymi próbami włączenia elementów szkoły tradycyjnej.

Tradycyjne Feng Shui ma za sobą wiele Stuleci. Ma niezwykle bogatą historię. Ojcem nazwy Feng Shui jest mistrz Guo Pu, który jako pierwszy użył tej nazwy w roku 221 p.n.e. w Księdze Pochówków. Niemniej Feng Shui znane było już dawniej, jednak używano wówczas nazwy Kan Yu. Jeżeli zajrzycie na moją stronę www.pracownia-fengshui.pl, to w Dziale O FENG SHUI jest artykuł na temat historii Feng Shui oraz kilka słów na temat tej ciekawej osoby http://skocz.pl/ckdy . Zapraszam do lektury.

Wracając jednak do tych dwóch systemów. Mój wspaniały chiński nauczyciel Feng Shui Howard Choy, powiedział kiedyś, że na przestrzeni lat ludzie wszystko rozwijają i tak naprawdę, to dopiero Czas da świadectwo. System Black Hat dotyka najbardziej podstawowych potrzeb człowieka, jakimi są małżeństwo (partnerstwo), Związki, dzieci, pieniądze, rodzina, sława, kariera itd. A przecież któż z nas nie chce być szczęśliwym i mieć te elementy w wymarzonym przez siebie stanie. Niemniej ten system jest dosyć płytki i często nieskuteczny z powodu nieznajomości głębszych warstw energetycznych przestrzeni, którą się zajmuje.

Znam oba te systemy. Znam słabości Black Hat, ale byłabym niesprawiedliwa, gdybym nie napisała, że system ten ma także i mocne strony. Jednym z nich, jest na pewno to, że jest dobrym studium psychologii przestrzeni i psychologii człowieka w ogóle. Na nowym forum Feng Shui zawiązała się, dość nieśmiało, dyskusja na ten temat. Zainteresowanych odsyłam do linku http://skocz.pl/ckea

W Feng Shui tradycyjnym podstawą wszystkich obliczeń jest odczyt kompasu, rok budowy domu oraz daty urodzenia mieszkańców. Na tej podstawie tworzymy wykres urodzeniowy domu, nie mający NIC wspólnego z powyższym rysunkiem. Wykres zawiera kombinacje Liczb (Gwiazd). Poniżej zamieszczam kalkulator wykresu urodzeniowego domu (The Flying Star Chart) używanej w szkole Fei Xing Pai http://skocz.pl/ckee
Należy znać datę budowy domu oraz odczyt kompasu strony skierowania domu. Uwaga! w większości przypadków nie ma to nic wspólnego z drzwiami. Poniżej przykładowy wykres domu dla Roku 1982 i skierowania N 337,5-352,5

Feng Shui Intuicyjne wszystkie swoje kalkulacje opiera na Bagua i wynikających z tego Strefach Związków, DZieci, Rodziny, Kariery itd

Grażyna Czajka-Bartosik

www.pracownia-fengshui.pl

gracekrist : :